Anketa strom roku

tocna4

Navrhovatel:
žáci a učitelé ZŠ Na Beránku 

Druh strom:
dub letní

Stáří stromu:
250 let

Obvod stromu ve 130 cm:
288 cm

Lokalita:
Praha, pole mezi obcemi Cholupice a Točná

Podpořte středočeské stromy v soutěži Strom roku 2013

Praha – Od minulého týdne až do 10. října je možné podpořit 12 finálových stromů, které letos soutěží o titul v celostátní anketě Strom roku 2013. Středočeský kraj a Praha mají v soutěži tři favority – Skalecký buk v Mníšku pod Brdy, Školní buk v Berouně a Dub v Točné v Praze 12.
Anketa je charitativní akcí, a proto je hlasování zpoplatněné. Přízeň jednotlivým stromům je možné vyjádřit zasláním DMS nebo podpisem na hlasovací arch. Peníze získané anketou se pak vrátí zpět k finalistům a jejich navrhovatelé je použijí k odborným ošetřením stromů, novým výsadbám nebo vytvoření informačních materiálů o stromech podle toho, co si sami zvolili. Čísla DMS pro jednotlivé finalisty, hlasovací archy, příběhy i fotografie stromů a další informace jsou dostupné na

www.stromroku.cz

Oblíbenou anketu letos již po dvanácté pořádá Nadace Partnerství.
„V letošním roce jsme poprvé změnili pravidla ankety. Znamená to, že nově každý, kdo pošle konkrétnímu finalistovi DMS nebo zakoupí hlasovací arch, zároveň přispěje na péči o tento strom nebo o stromy v jeho okolí. Pokud se tedy podaří pro strom nasbírat dost hlasů, budou mu moci navrhovatelé například dopřát ozdravnou kúru nebo v jeho blízkosti vysadit další stromy,“ uvedla koordinátorka ankety Hana Rambousková z Nadace Partnerství.
Jak podpořit vybraného finalistu? Můžete zaslat dárcovskou SMS ve tvaru DMS STROM1­12 (dle čísla přiděleného každému stromu) na číslo 87 777. Cena DMS je 30 Kč, stromy obdrží 27 Kč. Druhou možností je sbírat hlasy na zpoplatněné hlasovací archy, které umožňují zapojit do ankety větší množství lidí. Cena jednoho archu je 60 Kč a vejde se na něj 20 podpisů. „Výsledky vyhlásíme 18. října u příležitosti oslav Dne stromů. Vítězný strom kromě titulu navíc získá poukaz na arboristické ošetření od firmy Prostrom Bohemia a bude reprezentovat Českou republiku v mezinárodní anketě Evropský strom roku,“ podotkla Hana Rambousková.

Cílem ankety Strom roku je pomoci pečovat o stromy v regionech, ale také upozornit na zajímavé stromy jako na přírodní i historické dědictví, které je potřeba chránit. Všechny finálové stromy mají silný příběh nebo historií spojenou s místem, ve kterém rostou. Jsou mezi nimi památné stromy úctyhodného věku opředené pověstmi i stromy, které poskytují úkryt milencům nebo ochraňují obyvatele ve své blízkosti před povodní.

Pražský deník   | 18.6.2013 | Rubrika: Zpravodajství | Strana: 10 | autor: JIŘÍ MACEK  | Téma: Městská část Praha 12